نماینده‌های مجلس صبح امروز با لغو بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی مخالفت کردند.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه علنی صبح سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، تقاضای تعدادی از نماینده‌ها مبنی بر لغو رسیدگی به «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و سامان‌دهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» طبق اصل ۸۵ قانون اساسی در دستور کار قرار گرفت.

بعد از سخنرانی موافق‌ها و مخالف‌های لغو طرح موردنظر، نماینده‌ها با ۱۳۰ رأی موافق، ۱۲۱ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۶۲ نماینده حاضر در جلسه علنی امروز، با لغو بررسی طرح صیانت بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی مخالفت کردن.

نماینده‌های مجلس در جلسه غیرعلنی صبح سه‌شنبه، با ۱۴۴ رأی موافق و ۱۱۱ رأی مخالف با لغو بررسی این طرح طبق اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کرده بودن، اما با آغاز جلسه علنی، طرح مذکور دوباره بررسی شد و این‌بار و در رأی‌گیری علنی، لغو اون تصویب نشد.

این در حالی است که روز گذشته خبرگزاری اعتمادآنلاین از قول مجتبی توانگر، نماینده تهران و رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس از تدوین طرح «لغو رسیدگی بنابر اصل ۸۵ در مورد طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» توسط تعدادی از نماینده‌ها و تقدیم اون به هیئت رئیسه خبر داده بود.

ساعاتی بعد از اون هم محمد رشیدی، عضو هیئت رئیسه مجلس از اعلام وصول طرح گفت. طرحی که مجتبی توانگر در اختیار خبرگزاری‌ها قرار داده بود، با امضای بیشتر از ۲۰ نفر از نماینده‌های مجلس، تقدیم هیئت رئیسه شد.

این نماینده‌ها امیدوار بودن طرحشون رأی بیاره تا بررسی طرح جنجالی صیانت بنابر اصل ۸۵ قانون اساسی لغو شده و به‌صورت عادی، در صحن علنی مجلس بررسی بشه. امیدی که چندان دیری نپایید و صبح امروز، در جلسه علنی، با مخالفت اکثریت نماینده‌ها، لغو شد.

به‌گزارش خبرگزاری پیوست، حالا طرح مذکور باید در کمیسیون مشترکی متشکل از نماینده‌های کمیسیون‌های مختلف بررسی بشه.

مجید نصیرایی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی درباره زمان بررسی این طرح و چگونگی تشکیل کمیسیون مشترک گفته: «با تصمیم هیئت رئیسه، کمیسیون مشترکی شکل می‌گیره. پیشنهاد طراحان و کمیسیون فرهنگی این که نماینده‌های ۸ کمیسیون تخصصی در این کمیسیون مشترک حضور داشته باشن. این موضوع رو با نظر هیئت رئیسه پیگیری خواهیم کرد.»

نصیرایی ادامه داده: «تصور می‌کنم به احتمال زیاد بررسی جدی پیش‌نویس و شکل‌گیری کمیسیون مشترک به بعد از بررسی و رأی اعتماد به وزرا موکول بشه. در ضمن تصمیم گرفته شده که حتما نماینده‌های بخش‌های مختلفی که در حوزه فضای مجازی فعالیت می‌کنن، اعم از فعالان حوزه محتوا و زیرساخت و فعالان بخش خصوصی، به کمیسیون مشترک دعوت بشن تا از نظرات اون‌ها بهره‌مند بشیم.»

نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس هم درباره چگونگی رسیدگی به این طرح گفته: «چون در صحن علنی نمی‌توان از نگاه کارشناسان استفاده کرد، نماینده‌های موافق اصل ۸۵ شدن این طرح تصمیم گرفتن طرح در کمیسیون مشترک بررسی بشود.

رئیس مجلس هم تأکید داره نخبگان و صاحب‌نظران دعوت بشن و نظرات اون‌ها شنیده بشود. مشروح مذاکرات به اهالی رسانه و افکار عمومی هم منتقل خواهد شد. قطعا در این مسیر طرح دچار تغییر و تحولات زیادی می‌شود.»

موسوی تأکید کرده: «خیلی از کسانی که موافق اصل ۸۵ شدن طرح بودن، موافق خود طرح نبودن، بلکه با این شیوه بررسی که باید با حوصله و تخصصی باشه موافقت کردن؛ وگرنه خیلی‌ها به پیش‌نویس انتقاداتی دارند. بعد از اینکه طرح به بلوغ لازم برسد، تصویب می‌شود و آنچه در کمیسیون تصویب بشود هم قانون آزمایشی تلقی می‌شود».

به‌گفته این نماینده مجلس، «زمان اجرای آزمایشی اون رو صحن علنی بین ۶ ماه تا ۲ سال تعیین می‌کنه. بعد طرح به شورای نگهبان ارسال میشود و این شورا از باب مغایرت با قانون اساسی و شرع مقدس اعلام نظر می‌کند و در نهایت قانون مذکور برای اجرای آزمایشی ابلاغ می‌شود.»

‫0/5 (0 امتیاز )