ظرفیت باتری پد 5 شیائومی

در سالهای اخیر پیشرفت زیادی در حوزه ظرفیت باتری های گوشی های هوشمند و سرعت شارژ باتری ها صورت گرفته است. اما نکته قابل توجه رابطه بین این دو می باشد.

اگر دقت کرده باشید متوجه می شوید که گوشی های مجهز به سیستم شارژ سریع از باتری های کوچکتری نسبت به گوشی های با سرعت شارژ معمولی استفاده می کنند و از آنجایی که تولید کنندگان آنها هیچ توضیح روشنی در این مورد نداده اند با بتا همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

اگر می خواهید در مورد Samsung Galaxy Z Fold4 بدانید، بخوانید.

ظرفیت باتری بیشتر در گوشی یا سرعت شارژ بالاتر؟

 

شارژر سریع
شارژر سریع-Fast charger

 

اکنون میخواهیم به بررسی دستگاههای مختلف از سازندگان متفاوت بپردازیم. در این مقایسه مدل‌هایی از یک شرکت که ابعاد یکسان دارند (با دقت ۰.۱ میلی‌متر) و همزمان با هم ارائه شده‌اند؛ اما سرعت شارژ یکسانی ندارند را در کنار هم قرار می‌دهیم. هدف از این کار حذف کردن متغیر‌های مختلف تا جای ممکن است.

در اکثر این مدل ها تفاوت شارژ در ورژن استاندارد و پرو آنها می باشد.

در اغلب موارد اضافه شدن سیستم شارژ سریع تنها تفاوت بین مدل‌های استاندارد و پرو یک گوشی است. در واقع شارژ سریع یک قابلیت پریمیوم به حساب می‌آید؛ اما این قابلیت تا چه میزان سبب کاهش ظرفیت باتری گوشی خواهد شد؟ بر اساس ۲۴ مدل جفت شده در جدول زیر می‌توان این میزان را به طور خلاصه ۱۰ درصد عنوان کرد.

 

مدل باتری شارژ مدل باتری شارژ تفاوت باتری
شیائومی ردمی نوت ۱۱ پرو ۵۱۶۰ میلی‌آمپر ساعت ۶۷ وات شیائومی 11i هایپرشارژ ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۱۲۰ وات ۱۵ درصد
شیائومی 11i ۵۱۶۰ میلی‌آمپر ساعت ۶۷ وات شیائومی 11i هایپرشارژ ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۱۲۰ وات ۱۵ درصد
ویوو Y72 5G ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۱۸ وات iQOO Z3 ۴۴۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۵۵ وات ۱۱ درصد
ریلمی ۷ (مدل جهانی) ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۳۰ وات ریلمی نارزو ۲۰ پرو ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۶۵ وات ۱۱ درصد
iQOO Z5 ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۴۴ وات iQOO Neo5 SE ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۵۵ وات ۱۱ درصد
شیائومی ردمی K50 ۵۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۶۷ وات شیائومی ردمی K50 پرو ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۱۲۰ وات ۱۰ درصد
شیائومی می 10 5G ۴۷۸۰ میلی‌آمپر ساعت ۳۰ وات شیائومی می 10 5G پرو ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۵۰ وات ۶ درصد
شیائومی پد ۵ ۸۷۲۰ میلی‌آمپر ساعت ۳۳ وات شیائومی پد ۵ پرو ۸۶۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۶۷ وات ۱ درصد
 ردمی نوت ۹ پرو (هند) ۵۰۲۰ میلی‌آمپر ساعت ۱۸ وات ردمی نوت ۹ پرو ۵۰۲۰ میلی‌آمپر ساعت ۳۰ وات ۰ درصد
 ردمی نوت ۹ پرو (هند) ۵۰۲۰ میلی‌آمپر ساعت ۱۸ وات پوکو M2 پرو ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۳۳ وات ۰ درصد
اوپو F17 پرو ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۱۸ وات اوپو A93 ۴۰۱۵ میلی‌آمپر ساعت ۳۰ وات ۰ درصد
اوپو رینو4 F ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت ۱۸ وات اوپو F17 پرو ۴۰۱۵ میلی‌آمپر ساعت ۳۰ وات ۰ درصد

با توجه به جدول بالا متوجه می شویم اگر یک گوشی در حالت عادی مجهز به باتری با ظرفیت 5000 میلی آمپر است در گوشی مجهز به سیستم شارژ سریع  ظرفیت باتری به 4500 میلی آمپر کاهش پیدا می کند. و البته که در مدل های مختلف می تواند کمی متفاوت باشد.

حالا به بررسی چند مدل گوشی می پردازیم.

اگر دقت کرده باشید می بینید گوشی هایی که با سرعت پایین تری شارژ می شوند (18 وات) قابلیت این را دارند که ظرفیت باتری خود را حفظ کنند به عنوان مثال گوشی رد می نوت 9 پرو مدل هند.

 

رد می نوت 9 پرو
رد می نوت 9 پرو- Redmi Note9 Pro

این گوشی با مدل جهانی خود زیاد تفاوتی ندارد و تنها تفاوت در دوربین اصلی می باشد. مدل هند اسن گوشی با سرعت 18 وات و مدل جهنی با سرعت 30 وات شارژ می شوند اما هر دو باتری با ظرفیت 5020 دارند و باتری و ابعاد و وزن یکسان می باشد.

ما متوجه شدیم که گوشی‌ هایی که با سرعت نسبتا پایینی (۱۸ وات) شارژ می‌شوند، هنوز بدون فدا کردن ظرفیت باتری، جا برای بهبود دارند. به عنوان مثال ردمی نوت ۹ پرو مدل هند عملا تفاوتی با نسخه جهانی این گوشی ندارد (البته دوربین اصلی آنها فرق دارد، ولی این موضوع تاثیری در بحث باتری ندارد).

مدل مخصوص بازار هند این گوشی با سرعت ۱۸ وات شارژ می‌شود؛ اما مدل جهانی آن ۳۰ وات است. هر دو گوشی به باتری با ظرفیت ۵۰۲۰ میلی‌آمپر ساعت مجهز شده‌اند و ابعاد و وزن یکسانی دارند. البته این اعداد برای پوکو M2 پرو اندکی فرق دارد (باتری ۵۰۲۰ میلی‌آمپر ساعتی و شارژ سریع ۳۳ وات)، ولی نشان می‌دهد که نسخه جهانی ردمی نوت 9 پرو یک استثنا نیست.

پوکو m2 پرو
پوکو m2 پرو- Poco M2 Pro

در دو مدل دیگر مورد بررسی اوپو F17  و اوپو A93  ظرفیت باتری ها یکسان می باشند ولی سرعت های شارژ متفاوت است در یکی 18 وات و دیگری 30 وات. در گوشی های با سرعت بالاتر از 30 وات برای افزایش سرعت شارژ مشاهده شده است ظرفیت باتری ها کاهش داده شده است. اما در سرعت های 18 وات و 30 وات تاثیری در ظرفیت باتری ها ندارد.

اگر شما نیز به طول عمر باتری گوشی خود بیشتر اهمیت می دهید می توانید از این پیشنهاد استفاده کنید که، از سیستم شارژ شبانه اندرویدی استفاده کنید تا گوشی شما با سرعت کمتری شارژ شود .

 

چگونه دوربین عکاسی قسطی بخریم؟ کلیک کنید

در جدول زیر می‌توانید زمان شارژ کامل (۰ تا ۱۰۰ درصد) مدل‌های مختلف را مشاهده کنید. در مواردی که علامت * در کنار زمان شارژ قرار دارد، شما زمان اعلامی توسط شرکت سازنده را مشاهده می‌کنید و گوشی به صورت جداگانه بررسی نشده است.

مدل اطلاعات باتری زمان شارژ  مدل اطلاعات باتری زمان شارژ 
 ردمی نوت ۱۱ پرو (چین) ۵۱۶۰ میلی‌آمپر ساعت، ۶۷ وات ۰:۴۳ * شیائومی 11i هایپرشارژ

۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت، ۱۲۰ وات

۰:۱۵ *
شیائومی 11i ۵۱۶۰ میلی‌آمپر ساعت، ۶۷ وات شیائومی 11i هایپرشارژ ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت، ۱۲۰ وات ۰:۱۵ *
ردمی K50 ۵۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت، ۶۷ وات ردمی K50 پرو ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت، ۱۲۰ وات ۰:۱۹ *
ریلمی ۷ (مدل جهانی) ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت، ۳۰ وات ۱:۰۵ ریلمی نارزو ۲۰ پرو ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت، ۶۵ وات ۰:۴۵
شیائومی می 10 5G ۴۷۸۰ میلی‌آمپر ساعت، ۳۰ وات ۱:۱۲ شیائومی می 10 پرو 5G ۴۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت، ۵۰ وات ۰:۵۰
اوپو F17 پرو ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت، ۱۸ وات اوپو A93 ۴۰۱۵ میلی‌آمپر ساعت، ۳۰ وات ۰:۵۷
ردمی نوت ۹ پرو (هند) ۵۰۲۰ میلی‌آمپر ساعت، ۱۸ وات ۱:۴۵ پوکو M2 پرو ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت، ۳۳ وات

 

ریلمی 7 (نسخه جهانی، شارژ ۳۰ وات) در ۱ ساعت و ۵ دقیقه به طور کامل شارژ می‌شود؛ اما ریلمی نارزو 20 پرو (شارژ ۶۵ وات) این کار را در تنها ۴۵ دقیقه انجام می‌دهد که یعنی گوشی ۲۰ دقیقه سریع‌تر در اختیار شما قرار می‌گیرد. با نگاه به شیائومی می 10 5G (شارژ ۳۰ وات، ۱ ساعت و ۱۲ دقیقه برای شارژ کامل) و می 10 پرو 5G (شارژ ۵۰ وات، ۵۰ دقیقه برای شارژ کامل) نیز می‌توان اختلاف تقریبا ۲۰ دقیقه‌ای را مشاهده کرد.

ریلمی 7
ریلمی 7 -Realmi 7

آیا به نظر شما 20 دقیقه ارزش این را دارد که ظرفیت باتری شما کاهش پیدا  کند و با توجه به این نکته که اکثرا اجازه نمی دهیم شارژ باتری گوشی ما به طور کامل تمام شود و این نکته نیز قابل اهمیت است که هرچه درصد باتری به عدد 0 نزدیکتر باشد سرعت شارژ بالاتر می رود و برعکس هر چه درصد شارژ بالاتر می رود سرعت شارژ کندتر می شود.

 

از بعدی دیگر این اهمیت این ویژگی شارژ سریع زمانی مشخص می شود که شارژ گوشی کاملا خالی شود و بعد اقدام به شارژ کردن آن کنید. و از سوی دیگر با تهیه گوشی های مجهز به سیستم شارژ سریع آنچنان در ظرفیت باتری ضرر نخواهید کرد. به عنوان مثال در مدل های مدل‌های می ۱۰ این میزان ۶ درصد و برای ریلمی این میزان ۱۱ درصد است.

اما هرچه سرعت شارژ بالاتر برود تفاوت بین ظرفیت باتری نیز قابل تمایزتر خواهد بود. به عنوان نمونه گوشی ردمی نوت 11 پرو در بازار چین با سرعت شارژ 67 وات به 43 دقیقه زمان برای شارژ کامل نیاز دارد ولی نوت ردمی نوت 11 پرو پلاس که مجهز به سیستم هایپر شارژ با سرعت 120 وات می باشد و در 15 دقیقه گوشی کاملا شارژ می شود یعنی تقریبا 3 برار سرعت بیشتر!!

ظرفیت باتری رد می نوت 11 پرو
رد می نوت 11 پرو-Redmi Not 11 Pro

مدل پرو پلاس (هایپرشارژ) برای مجهز شدن به این سرعت ۶۶۰ میلی‌آمپر ساعت یا همان ۱۵ درصد از ظرفیت باتری خود را از دست داده است که می‌توان آن را با تفاوت بین دستگاه‌های مجهز به شارژ ۳۰ و ۶۰ وات مقایسه کرد؛ اما تفاوت بین زمانی که برای شارژ این دو مدل باید صبر کنید، واقعا محسوس است. بیایید دو مدل دیگر را مقایسه کنید تا تفاوت بیشتر مشخص شود.

مدل استاندارد شیائومی 11i نسخه مشابه مدل ردمی نوت 11 پرو بازار چین (۶۷ وات، ۵۱۶۰ میلی‌آمپر ساعت) است. این مدل و مدل شیائومی 11i HyperCharge 5G هر دو در بازار هند عرضه شده‌اند. به نحوه تبلیغ شرکت سازنده توجه کنید: باتری مدل هایپرشارژ در ۱۵ دقیقه از ۰ به ۱۰۰ می‌رسد، مدل استاندارد در ۱۳ دقیقه از ۰ تا ۵۰ درصد خواهد رسید.

 

به بیانی دیگر، در زمان تقریبا یکسان شما می‌توانید دستگاهی را داشته باشید که کامل شارژ شده یا دستگاهی که تنها نیمی از ظرفیت باتری آن پر است. البته در این مثال نیز مدل استاندارد 11i باتری بزرگتری دارد و شاید مقایسه سرعت شارژ آنها به صورت مستقیم کار دقیقی نباشد.

ممکن است فردی بگوید که این موضوع مهم نیست. بله، باتری بزرگتر 11i یعنی شما دیرتر گوشی را به شارژ خواهید زد، ولی باید زمان بیشتری را برای شارژ آن صبر کنید. از طرفی مدل هایپرشارژ 11i می‌تواند در مواقعی که عجله دارید به کارتان بیاید و مجبور نباشید که همیشه در کنار یک پریز برق بمانید.

 

در انتها نیز دو مدل دیگر تبلت شیائومی پد5 و پد 5 پرو را با هم مقایسه خواهیم کرد تا بیشتر متوجه تفاوت سرعت شارژ در باتری های بزرگتر شوید. در کل باید گفت خیلی تاثیر زیادی ندارد. تفاوت باتری بین این دومدل 8720 میلی آمپر و 8600 میلی آمپر خیلی قابل توجه نیست ولی در مدل پرو سرعت شارژ 2 برابر مدل استاندارد است.

ظرفیت باتری پد 5 شیائومی
پد 5 شیائومی-Xiaomi Pad 5

جمع‌بندی

در انتها به دودسته بندی در این مقوله می رسیم. دسته اول گوشی هایی که با سرعت 30 وات شارژ می شوند و از نظر زمانی به بیش از یک ساعت نیاز دارند برای شارژ کامل ، در این دسته سرعت شارژ خیلی تاثیری در ظرفیت باتری ندارد.

دسته دوم گوشی هایی هستند که با سرعت بیشتر از 100 وات شارژ می شوند. البته که این سرعت بسیار شگفت انگیز خواهد بود و کاملا مناسب افرادی است که ساعات زیادی با گوشی کار می کنند و زمان شارژ گوشی برای اینگونه کاربران بسیار اهمیت دارد. در این صورت دو گزینه برایشان پیش رو خواهد بود یا استفاده از پاور بانک یا استفاده از گوشی های مجهز به سیستم شارژ سریع.

فروشگاه اینترنتی بتا

 

‫0/5 (0 امتیاز )