امروزه رمزهای عبور برای امنیت آنلاین ضروری هستند، اما تهدید هایی مانند فیشینگ، کلاه برداری،  و بهداشت ضعیف همچنان برای کاربران خطر محسوب می‌شوند. گوگل از مدت‌ها پیش این موضوعات را تشخیص داده‌است، به همین دلیل است که شرکت گوگل مکانیزم‌های دفاعی را همانند مدیریت گذرواژه دو مرحله‌ای و مدیریت گذرواژه گوگل ایجاد کرده‌است.

با این حال، برای پرداختن به مشکلات رمز عبور باید به کلمه ای بیشتر از کلمه عبور فکر کنیم، به همین خاطر است که گوگل برای یک دهه آینده در حال ایجاد زمینه ای برای آینده، بدون رمز عبوراست.

اکنون شرکت گوگل نقطه عطفی در این زمینه ایجاد کرده است و قصد دارد با حمایت از روش بدون رمز عبور برای Chrome  و FIDO  و Android را برای ورود پیاده سازی کند. همچنین شرکت های اپل و مایکروسافت نیز اعلام کرده‌اند که از این پلتفرم پشتیبانی خواهند کرد. این کار ورود کاربر را در همه دستگاه‌ها، وب سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی بدون نیاز به یک گذرواژه واحد بسیار ساده می‌کند.

البته این امکانات در طول سال آینده در دسترس خواهند بود.

بیشتر بخوانید، گوشی گیمینگ یا گوشی پرچمدار؟

روش بدون رمزعبور چگونه کار خواهد کرد؟

در این روش شما باز کردن قفل گوشی خود مستقیما می توانید وارد وب سایت یا اپلیکیشنی که قبلا با گوشی خود وارد شده اید بشوید. در حقیقت رمز گوشی شما همان رمز ورود شما خواهد بود.

بدین صورت که، گوشی شما از یک قفل حساب آنلاین Fido  برای باز کردن حساب کاربری آنلاین تان استفاده میکند، و آن را ذخیره خواهد کرد. این روش ورود را برای شما بسیار امن تر خواهد کرد زیرا بر اساس رمزنگاری آنلاین است و تنها زمانی که شما قفل گوشی خود را باز کنید در حساب آنلاین شما نشان داده خواهد شد.

برای ثبت‌نام در یک وب سایت روی کامپیوترتان، شما فقط به گوشی خود در نزدیکی آن نیاز دارید و پس از انجام درخواست باز کردن قفل گوشی خود به راحتی وارد وب سایت یا اپ مورد نظر خواهید شد. زمانی که این کار را کردید، دیگر به گوشی خود نیاز ندارید و می‌توانید با باز کردن قفل کامپیوتر خود، وارد شوید.حتی اگر گوشی خود را از گم کنید کلیدهای عبور شما به طور ایمن با تلفن جدیدتان با پشتیبان‌گیری ابری همگام‌سازی می‌شوند و به شما امکان می‌دهند درست از جایی که دستگاه قدیمی‌تان متوقف شده است، به کار خود ادامه دهید.

هموار کردن راه بدون رمز عبور

شرکت گوگل بسیار خود را برای عرضه این تکنولوژی هیجان زده اعلام کرده است. آنها برای بیش از یک دهه مشغول برنامه ریزی برای آن بوده اند. به عبارت دیگر، این فن آوری برای سازگاری با تمامی دستگاه ها و برنامه ها به زمان نیاز دارد و قابلیت در دسترس قرار گرفتن برای تمام کاربران را به مرور بدست می آورد، ولی تمام سعی این شرکت برای به سرانجام رساندن این پروژه به نتیجه خواهد رسید.

فروشگاه اینترنتی بتا