گزارش شرکت تحقیقاتی «کانترپوینت» نشان می‌دهد که شیائومی در ماه ژوئن ۲۰۲۱ برای اولین بار جایگاه پرفروش‌ترین برند موبایل جهان را از سامسونگ و اپل ربوده است.

در این گزارش نوشته شده که اگرچه موقعیت کنونی برای شیائومی تحسین‌کننده است، اما احتمالا سامسونگ پس از حل مشکلات بخش تولید در ویتنام به دلیل موج جدید کرونا، می‌تواند جایگاه نخست را به سرعت پس بگیرد. با این‌حال آنچه شرکت تحقیقاتی کانترپوینت به آن اشاره دارد این است که «رقابت میان سامسونگ و شیائومی از همیشه حساس‌تر شده است.»شیائومی بر اساس گزارش همین شرکت تحقیقاتی، با فروش حدود ۸۰۰ میلیون موبایل، دومین برند پرفروش گوشی در فصل دوم سال ۲۰۲۱ بوده است.

فروش شیائومی در ماه ژوئن رشد ۲۶ درصدی را تجربه کرده است. براساس داده‌های آماری، شیائومی با سهم بازار ۱۷.۱ درصدی توانست از رقیب سرسخت خود یعنی سامسونگ جلو بزند. در ماه ژوئن سامسونگ با سهم بازار ۱۵.۷ درصدی از شیائومی جا ماند و میدان را به رقیب چینی خود واگذار کرد. در گزارش ماهیانه سهم بازار اپل، ۱۴.۳ درصد اعلام شده است.

به گزارش «کانالیس»،‌ شیائومی توانست در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ نیز توانست برای اولین بار با عبور از اپل به دومین تولید کننده بزرگ موبایل در جهان تبدیل شود. براساس این گزارش،‌ میزان عرضه گوشی‌های هوشمند شیائومی در بازار آمریکای لاتین با رشد بیش از ۳۰۰ درصدی روبرو بوده است و این میزان رشد در آفریقا ۱۵۰ درصد و در اروپای غربی ۵۰ درصد گزارش می‌شود.

با وجودی که این شرکت چینی اخیرا موبایل‌های با قیمت بالاتر به بازار عرضه کرده است، اما گفته می‌شود متوسط ​​قیمت فروش هر دستگاه موبایل شیائومی در حال حاضر هنوز ۴۰ درصد کمتر از موبایل‌های سامسونگ و ۷۵ درصد پایین‌تر از موبایل‌های آیفون اپل است.

چرا شیائومی پرفروش ترین برند موبایل دنیا شد؟!

شرکت شیائومی با سیاست تولید و عرضه گوشی های اقتصادی پا به دنیای موبایل گذاشت. در اوایل شروع به کار این برند، هواوی و سامسونگ دو رقیب جدی بودند و شیائومی هم در حاشیه فعالیت هایی داشت. رفته رفته این شرکت فعالیت هایش را گسترده تر کرده و در بخش تولید موبایل، روی دوربین و قدرت باتری تمرکز کرد. کیفیت ساخت گوشی های شیائومی روز به روز بیشتر میشد و در عین حال، قیمت این محصولات همچنان پایین تر از دیگر رقبا بود. کم کم xiaomi در هند و اروپا صاحب نمایندگی شد و کاربران به این نتیجه رسیدند که می توانند روی موبایل های این برند حساب کنند.

اما چه شد که شیائومی پرفروش ترین برند موبایل دنیا شد؟ بی شک نمی توان پیشرفته این شرکت و گوشی های هوشمندش را به ویژه در بخش سخت افزار و رابط کاربری انکار کرد. اما اگر واقع بین باشیم، حذف تدریجی هواوی از بازار گوشی (به دلیل تحریم سرویس گوگل) و قیمت بالای محصولات سامسونگ هم در جهش روی به جلوی شیائومی بی تاثیر نبودند. البته شاید هنوز برای قضاوت کلی کمی زود باشد و بهتر است منتظر گزارش و عملکرد سالیانه این برند باشیم. اما نمی توان سبقت گرفتن شیائومی از سامسونگ در بازار موبایل را اتفاقی معمولی در نظر گرفت.

فروش ۸۰۰ میلیون گوشی شیائومی!

جالب است بدانید که از ابتدای فعالیت کمپانی شیائومی تا کنون، این شرکت بیش از 800 میلیون نسخه گوشی هوشمند فروخته است. این آمار در شرایطی که بدانیم مدت زمان فعالیت این شرکت هنوز به 10 سال تمام نرسیده است، جالب توجه است. در ماه ژوئن 2021 فروش کمپانی شیائومی رشد 26 درصدی را تجربه کرد. در مجموع از ابتدای راه اندازی آن در سال 2011، نزدیک به 800 میلیون تلفن هوشمند شیائومی در جهان فروخته شده است.

جالب تر این که حتی مدیران شیائومی هم به تاثیر کاهش فروش هواوی و آنر در پرفروش تر شدن گوشی های برند خود اشاره کرده اند. بر اساس صحبت مدیران این شرکت، از زمانی که سقوط هواوی آغاز شد، شیائومی تلاش های مداوم و تهاجمی برای پر کردن شکاف ایجاد شده توسط این کاهش انجام داده است. این برند در بازارهای قدیمیHuawei  و HONOR مانند چین، اروپا، خاورمیانه و آفریقا در حال گسترش است.

‫0/5 (0 امتیاز )